Stále sa len sťažuješ? Naučíme ťa ako sa sťažovať efektívne.

Prečo vlastne cítime potrebu sťažovať sa a môže byť sťažovanie prospešné?

Samotné zdieľanie a pomenovanie problému s druhou osobou má veľký význam. Vyrozprávanie spôsobuje úľavu od napätia a frustrácie, v niektorých prípadoch, ak je to našim cieľom, nám môže pomôcť objaviť novú perspektívu či riešenie.

Avšak všetko má svoje hranice. Určite ste už stretli stálych (chronických) sťažovateľov. Ľudí, ktorí radi prenášajú svoje frustrácie a negatívne emócie pravidelne a intenzívne. Neustále sťažovanie sa zvyšuje hnev, stres a môže byť až zničujúce pre obe strany.

Ako sa teda sťažovať konštruktívne, aby sa nám uľavilo a aby to nikomu neublížilo?

💛 Stanovte si obmedzený čas, v ktorom nechajte voľne plynúť myšlienky bez hodnotenia, dajte si napríklad 30 minút na uvoľnenie frustrácie a potom sa zastavte.
💛 Ak sa sťažujete niekomu, uistite sa, že mu naozaj veríte, že dokáže prinášať konštruktívne riešenia. A ak sa ho to osobne alebo inak dotýka bude počúvať bez toho, aby to bral osobne.
💛 So „sťažovacím“ partnerom si dohodnite pravidlá v závislosti od očakávaného výsledku. Ak sa potrebujete len vyrozprávať, môžete partnera požiadať aby vás vypočul, nehodnotil a neradil. V prípade ak hľadáte radu, riešenie, nový uhol pohľadu oznámte to svojmu partnerovi vopred.
💛 Sťažujte sa iba vtedy ak veríte, že vám to prinesie reálne a pozitívne výsledky a zmeny.
💛 Rovnako ako obmedzíte svoj čas na sťažovanie sa, obmedzte aj čas strávený s tými čo sa sťažujú vám.

V jednej štúdii vedci zistili, že šťastní ľudia sa sťažujú menej. Títo ľudia boli viac vedomí (angl. mindful). Domnievajú sa, že veselší ľudia sa sťažujú opatrnejšie – strategickejšie, a s konkrétnym cieľom. Preto odporúčame ventilujte sa konštruktívne. 😎

girls, lying, classic car

Mgr. Lucia Dešťová

marketing, idea-making, copywriting

Mojím revírom je marketing, ktorému sa venujem už roky, avšak rovnako ako každý z nás mám blízko k duši. Hlavne k tej mojej😊
Sebavedomie, sebaprijatie, sebarozvoj sú moje obľúbené témy. Ako marketér, s radosťou pomáham budovať babám Duše a sem-tam napíšem niečo čo si myslím, že by sa vám mohlo páčiť.