Trochu inak o autizme

Modré svetlo má každoročne, 2. apríla jediný cieľ: pritiahnuť pozornosť verejnosti na autizmus – vývinovú poruchu. Modrá je symbolom komunikácie. Čo nám naznačuje, že cieľom tohto svetového dňa je hlavne to, aby sme sa zaujímali, porozumeli a nezostali voči sebe ľahostajnými. Autizmus má veľmi široké spektrum, a každý s touto diagnózou je iný. Ak poznáte jedného autistu, poznáte jedného autistu. Bodka. Každý je iný. Každý z nich je ľudská bytosť s rozdielnymi potrebami a záľubami. No sú isté veci, v ktorých sú si ľudia s touto poruchou podobní a v mnohom nám ostatným môžu ísť príkladom alebo nás aj niečo naučiť.

Úprimnosť nie je drzosť. Ľudia s autizmom sú často až nemilosrdne úprimní. Aj keď táto vlastnosť môže mnohých uviesť do rozpakov, je to pozitívum. Znamená to, že osoba, ktorá im hovorí pravdu sa nenaučila klamať a skrývať svoje pocity, zametať veci pod koberec a manipulovať. Predstavte si prežiť celý život v takej čistej úprimnosti.

Lásku je možné prejaviť mnohým nekonečnými spôsobmi. Buďme otvorení. Neexistuje len jedna cesta ako vyjadrovať pocity či robiť veci.

Stereotyp, rutina a plány neznamenajú nudu. Rituály a rutiny nám slúžia cítiť sa nažive. Sú silnou súčasťou nášho života. Proces obliekania sa, prípravy šálky kávy, čakania na vlak, prechádzky so psom, umývania a varenia večere, cvičenia, stretávania sa s priateľmi. Nestaráme sa len o seba ale o seba navzájom. Stojí za to vážiť si a užívať si tieto momenty naplno a vedome, pretože v mnohých ohľadoch sú všetkým, čo máme.

Všetci rovnako túžime po priateľstvách a láske. Prevláda predsudok, že ľudia s autizmom sa vyhýbajú kontaktu s ostatnými, čo nie je pravdou. Majú záujem o kontakt s ostatnými, no špecifiká ich postihnutia im však nedovoľujú nadviazať vzťahy primerané ich vývojovej úrovni. Je pre nich náročné vžiť sa do pocitov, predstáv a myšlienok ostatných ľudí a preto môžu byť častokrát okolím nepochopení a odmietaní. Učme sa empatii a trpezlivosti a tak si hľadajme spoločne cestu k sebe.

A v neposlednom rade – iný neznamená zlý.

Podporte a čítajte viac na stránke rozsvietmodru.sk

S láskou Lucia