To, ako prežívate váš vnútorný svet, je zrkadlom ako vnímate ten vonkajší. Ako si pozitívne myslenie zreálniť, aby nám pomáhalo a nie nás pohlcovalo?
Zameranie sa na pozitívne vnímanie a pozitívne myslenie, nemusí byť jednoduché. Ak sme ponorení vo svojom vlastnom žiali a beznádeji, tak máme tendenciu sa pozerať na veci skôr negatívne.
Pripodobním to k výstupu na horu. Ak už nevládzeme kráčať do kopca, vzdáme to pred vrcholom, ostaneme nešťastní z toho, že sme to nezvládli, frustruje nás tá predstava, že to bolo nekonečné dlhé a zničujúce. Ale keď to zvládneme a dostaneme sa na vrchol hory, naskytne sa nám výhľad, máme pocit úľavy, spokojnosti a hrdosti na seba, že sme to zvládli. Zvykne sa to používať v terapii. Ak sa bojíte, že neustojíte úzkosť a bezmocnosť a pohltí vás strach, tak ho neprekonáte. Ak to však vydržíte, príde úľava. Preto sa nebojme vykročiť k zmene, aj keď to môže byť zo začiatku ťažké.
Čo môžete urobiť?
Zreálňujte sa.
Zamerajte sa nielen na pozitívne prežívanie, rovnako dôležité je aj schopnosť spracovať to negatívne.
Trénujte sa vo všímavosti.
Keď vás negatíva začínajú pohlcovať, vtedy vedome presmerujete pozornosť k tomu
pozitívnemu, aby ste nabrali motiváciu a energiu.
Prežívajte radosť z prítomného okamihu.
Rovnaká úroveň pozitívneho prežívania nie je stabilne udržateľná, ale môže znamenať posun v tom, že určitú emóciu nahradí iná s rovnakým alebo iným nábojom a to môže byť veľmi obohacujúce.
Výskumy Barbary Fredricson ukazujú, že pozitívne naladení ľudia sú viac otvorení
svetu a vzťahom, sú viac milujúci a prijímajúci druhých aj seba, a tak zažívajú viac
pozitívneho 🌞 vo svojom živote.
S láskou Janka
Stále sa len sťažuješ? Naučíme ťa ako sa sťažovať efektívne.
Prečo vlastne cítime potrebu sťažovať...
Read More