Láska. Milenecká. Rodičovská. Priateľská. K sebe. …
Vzťahy. S matkou, s otcom, so súrodencami. S partnerom. …
Rodičovstvo. Som rodič a neviem si s tým poradiť. Nemôžem byť rodič. …
Strata. Človeka. Lásky. Zamestnania. Seba. …
Psychické zdravie. Trpím. Nechcem to riešiť. Riešim a stále mi je ťažko. …
Zamestnanie. Mám zamestnanie a som nespokojný. Nemám zamestnanie. Nedarí sami. …
Bývanie. Nemám na to. Mám na to. Bývam s rodičmi. …
Vzhľad. Veľké brucho. Malé prsia. Otrasné vlasy. Krivé nohy,…
Schopnosti. Nevydržím. Nemám trpezlivosť. Nedokážem.
Zdravie. Mám chorobu. Nemám síl. …
Peniaze. Nemám peniaze. Mám veľa peňazí a neviem čo s nimi. Chcem veľa a nemám na to. …
Osobné informácie. Odkiaľ som. Kto je moja rodina. …
Intímny život. Trpím. Nepáči sa mi to. Nemám s kým. …
Prepojenie na ľudí. Známi, ktorí nie sú akceptovaní okolím.
Zlyhanie. Prešľapy z minulosti, ktoré dobiehajú.
A mohli by sme pokračovať. Každý z nás si do tohto zoznamu môže doplniť to svoje, čo je našou témou. Citlivá téma sa však môže otvoriť aj nechtiac. Práve tými “štandardnými” zvedavými otázkami ako sú:
Kedy budete mať deti?
Prečo si taká tučná?
Nie si tak trošku fluktuant?
A prečo nemáš frajera?
Vnímajme reakciu na naše otázky. Nezmenil sa tón hlasu? Nespomalil človek komunikáciu? Neuzatvoril sa? Neodišiel od témy? Prípadne môže ísť o neverbálne prejavy ako je sčervenanie, zrýchlený dych, nervózne pohyby tela, zväčšenie vzdialenosti medzi vami. V tomto prípade je vhodné overiť si, či je v poriadku o danej téme hovoriť. Na základe toho pokračovať. S rešpektom k druhému aj k sebe.
Keď niekto otvára vašu citlivú tému naschvál a vie, že to pre nás nie je ľahké, robí to pravidelne, prípadne nás zosmiešňuje, je dobré otvorene povedať, že nás to bolí a trápi. Aj bez pravidelného pripomínania. Nemusíme vysvetľovať, ale požiadame, aby sa už tejto téme nevenoval. Ak to však nejde, je vhodné načas prerušiť kontakt, pretože si obaja môžeme utriediť myšlienky a rozhodnúť sa, ako bude náš vzťah ďalej vyzerať, kam bude smerovať.
Mám citlivú tému a nechcem sa o nej rozprávať. Ako mám reagovať?
Ak sa otvorí vaša citlivá téma, zastavte ďalšiu komunikáciu napríklad touto vetou: “O tom sa nechcem rozprávať a budem ti vďačná, či rešpektuješ moju hranicu.” Nie je potrebné vysvetľovať, obhajovať sa, rozvádzať to ďalej. Ľudia, ktorým záleží na dobrom vzťahu s nami, pochopia.
Ak by to bol niekto, kto bude pokračovať, môžete sa vzdialiť a opustiť konverzáciu. Pretože je to váš život a vaše rozhodnutia.
Ak sa otvorím niekoho citlivú tému, čo je vhodné urobiť?
Požiadajte o ospravedlnenie, prejavte empatiu a prejdite na inú tému. Je na mieste odľahčenie, prípadne “otázka o počasí”.
Pokiaľ chceme mať zdravé vzťahy, musíme sa naučiť aj zdravo reagovať. Potom budeme mať okolo seba iba takých ľudí, ktorých si zaslúžime.
Želám vám veľa zdravia 💞.
Ďakujem kolegyni Janke Janković Bevilaqua za odbornú pomoc.
Slavomíra Černáková
poradkyňa a mediátorkaV živote mi do cesty prichádzajú častokrát také situácie, pri ktorých si poviem: “Toto sa môže stať iba mne!”
Bizarné, šokujúce, ale aj náročné. A tie sú zdrojom mojich autorských článkov.
A keď sa dlho nič podobné neudeje, môžem sa venovať mojim nosným témam, ktorými sú partnerské vzťahy, výchova a vzdelávanie detí, komunikácia, ktorá spája a nerozdeľuje.
Vítam vás.