Klimatická úzkosť. Ako sa s ňou vysporiadať?

Klimatická zmena, sa týka nás všetkých aj keď to mnohí nechcú pripustiť. S ňou spojenú klimatickú úzkosť, možno nezažívame všetci, no dotýka sa stále viac a viac ľudí. Koho sa týka najviac? Môžu tu byť ľudia, ktorí vedia fakty, ktorí vidia, že svet sa nenávratne mení, rozumejú čo je potrebné urobiť pre zmenu. Ale aj tí, ktorí žijú na miestach citlivých na dopady klimatickej zmeny. Tiež ľudia pracujúci v  tejto oblasti, venujúci sa životnému prostrediu, rokujúci s miestnymi úradmi o klimatických opatreniach. Týmto skupinám hrozí aj riziko vyhorenia. Aj preto je veľmi dôležité naučiť sa s týmto druhom úzkosti (rovnako ako s inými) vyrovnávať a pracovať ju. 

Aké sú možné cesty k znižovaniu klimatickej úzkosti? 

Behaviorálne stratégie: 

  1. Urobte niečo: Pripojte sa k miestnej environmentálnej skupine, informujte sa, ako môžete pomôcť. Predajte vaše vedomosti ďalej (články, blog, Youtube, FB, IG). Urobte individuálne kroky pre zlepšenie, to čo je vo vašich silách. Čo viete ovplyvniť (recyklujte, kompostujte, nakupujte udržateľnejšie).Diskutovanie a riešenie problémov v kruhu ľudí, ktorí sú nám blízki názormi a postojmi, vytvára pocit šťastia a spolupatričnosti
  2. Dajte si pauzu: Stanovte si deň len pre seba, na 24 hodín vypnite všetky správy, naučte sa relaxovať. Skúste si nájsť záľubu, ktorá nebude s klimatickou zmenou úplne priamo spojená. 
  3. Zabavte sa, nájdite cesty ako sa cítit lepšie: Vedci potvrdzuju ze dobre naladení ludia su efektivnejsi .Zamerajte sa na pozitívne aspekty udržateľnosti a rozprávajte o tých.
  4. Dodržiavajte vám príjemný a prijateľný režim. Akýkoľvek pravidelný pohyb, pestrá a kvalitná strava, zdravé vzťahy pomôžu.
  5. Určite si priority a zamerajte sa na ne. Optimalizujte a smerujte svoju energiu tak, aby ste sa úplne nevyčerpali. Udržiavajte  svoj energetický zdroj – nech tam vždy niečo je. Môžete z neho čerpať aj vtedy, keď nie všetko ide správnym smerom.

Kognitívne stratégie:

  1. Nahraďte tragické scénáre pravdivými upokojujúcimi tvrdeniami. „História ukazuje, že ľudia sa môžu meniť“, alebo Väčšina vedcov verí, že stále existuje príležitosť obmedziť emisie skleníkových plynov.
  2. Hoďte za hlavu zbytočné súdy, domnienky a hanenie sa. Skúste napríklad, všetci robíme to najlepšie, čo môžeme…v danom čase, za daných okolností a informácií, ktoré sú nám dostupné. Keby som predtým vedel/a viac, podnikol/la by som iné kroky. To na čom záleží, je ako konám teraz.
  3. Rozdeľte si veľké ciele na tie čiastkové. Postupujte pomaly. Pamätajte, zmena chce čas. 
  4. Premente váš strach na nádej. Strach je väčšinou užitočný ako východiskové miesto, no je potrebné ho premeniť na plán, na akciu.
  5. Pravidelne dobíjajte baterky. Nájdite niečo čo vás fascinuje, čomu sa budete s láskou venovať a aspoň na chvílu vypnete, zabudnete na trápenia. Maľujte (aj bez talentu), prejdite sa v prírode…

Pamätejte však, že negatívne emócie sú v poriadku a majú v našich životoch svoje miesto, práve vyhábanie sa ich prežívaniu môže sposobiť mnohé úzkosti. Tak ako nám pozitívne emócie prezrádzajú čo nás baví, teší, čo nám robí radosť, koho máme radi, tak nám negatívne emócie odhaľujú, kto sme, čo nám vadí, čo nás hnevá, kde máme hranice, kedy sa máme za seba postaviť a konať. A preto si ich vážme a nesnažme sa ich zbaviť.

Zdroj: http://environmentvictoria.org.au/

Mgr. Lucia Dešťová

marketing, idea-making, copywriting

Mojím revírom je marketing, ktorému sa venujem už roky, avšak rovnako ako každý z nás mám blízko k duši. Hlavne k tej mojej.😊Sebavedomie, sebaprijatie, sebarozvoj sú moje obľúbené témy. Ako marketér, s radosťou pomáham budovať babám Duše a sem-tam napíšem niečo čo si myslím, že by sa vám mohlo páčiť.

ČÍTAŤ ĎALŠIE ČLÁNKY